понедельник, 6 апреля 2015 г.

Уроки розвитку мовлення

2 клас                                            УКРАЇНСЬКА МОВА
УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Тема: Дружба – найдорожчий скарб. Робота над деформованим текстом.
Мета: повторити з учнями будову тексту, вчити учнів працювати з деформованим текстом; розвивати зв’язне мовлення та вправляти у висловлюванні власної думки про міжособистісні стосунки; формувати уявлення про дружбу; виховувати чуйне ставлення один до одного, готовність допомогти й підтримати товариша.
Обладнання: Макет будинку, квіти зі словами, віконичка, текст, будова тексту, телевізор та DVD, мультфільм "Большой друг"

ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
1. Створення ситуації успіху.
Сьогодні на уроці ми працюємо разом. Кожному з вас я хочу побажати, щоб ви були:
Усміхненими
Сміливими
Працьовитими
Ініціативними
Хорошими
Уважними
Іншими словами, я бажаю вам УСПІХУ, отже, якщо ми будемо такими, то ми разом проведемо, цікавий, продуктивний урок. Мені приємно навчати тих, хто хоче сам навчатися.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
1. «Створи в собі сонечко»
У природі є сонце. Воно світить, всіх любить і гріє. Давайте створимо сонце в собі. Закрийте очі, уявіть в своєму серці маленьку зірочку. Подумки направляємо до неї промінчик, який несе любов. Ми відчуваємо, як зірочка збільшилась. Направляємо промінчик з добром, зірочка ще стала більшою. Я направляю до зірочки промінчики, які несуть здоров’я, радість, тепло, світло, ніжність, ласку. Тепер зірочки об’єдналися і стали сонечком. Ось воно несе всім тепло і з’являється в нашому класі. Погляньте, діти!
Сонечко хоче з нам погратися і тому принесло нам завдання.
2.     Гра «Збери слово»
Воно принесло нам букви з яких треба зібрати слово.
Яке слово заховалося у сонечку?
(Діти складають з літер слово «ДРУЖБА»)
 - Чи здогадуєтесь про що йтиме мова на уроці? (Відповіді дітей)
Так, сьогодні з вами на уроці ми будемо говорити про дружбу, і спробуємо з’ясувати риси справжнього друга, бо для того, щоб мати друзів треба самому вміти бути другом. А також будемо працювати з деформованим текстом, щоб навчитися помічати і усувати недоліки в тексті.
Отже, тема нашого уроку «Дружба – найдорожчий скарб».
3. Вправа «Очікування».
 - Чого ви очікуєте від уроку? (Діти висловлюють свої очікування)
ІІІ. Основна частина
1. Складання «Асоціативного куща»
− Діти, що вам спадає на думку, коли ви чуєте чи говорите слово «ДРУЖБА»?
На дошці з’являються квіти зі словами радість, щирість, повага, вірність, чесність, довіра.
2. Гра «Будуємо будинок для друзів»
− Квіточки виросли вже, мабуть, час попрацювати нам будівельниками, щоб побудувати «Будиночок для друзів».
А щоб він був у нас теплим і затишним, нам треба працювати за таким планом і дати відповіді на такі запитання.
(Вчитель вивішує на дошку макет будинку з питаннями:
фундамент «Чи кожній людині потрібні друзі?»
основа будинку «Яким повинен бути друг?»
дах «Чи добре мати друзів?»)
2.1. «Чи кожній людині потрібні друзі?»
Щоб фундамент був міцним, давайте з’ясуємо чи кожному потрібні друзі, щоб дізнатися як почувають себе ті, хто їх не має.
А для цього пропоную вам переглянути фрагмент мультфільму.
(Перегляд фрагменту мультфільму «Самый большой друг».
Як почувають себе ті, хто не має друзів? (Самотньо, заздрісно, байдуже до оточуючих, злі).
- А чи є у нашому класі діти, які не мають друзів? (Ні)
А знаєте, діти, що у нашому класі є 2 справжні подружки, які дружать з дитинства. Давайте їх послухаємо.
Самотнє дерево і вітерець зламає,
А разом з друзями у тебе сила є.
Без друга не прожити – кожен знає,
Без друга сіре все життя твоє.
Один не стане по обидва боки,
Та й як одному в світі цім рости?
Чи прогулятися, як поробив уроки,
Чи в парк та в цирк у вихідні піти?
- І це добре, що у нас є друзі, бо «Ніхто не бажає жити без друзів. Мати друзів – це чудово!» (На дошці вчитель вивішує ці 2 речення).
2.2. «Яким повинен бути друг?»
Час побудувати основу будинку, щоб з’ясувати яким повинен бути справжній друг і навчитися самому бути надійним другом.
І знову давайте звернемося до фрагмента мультфільму.
(Перегляд фрагмента мультфільму)
- Діти, а ви б хотіли мати такого друга  як бегемот? (Відповіді дітей)
- А мені шкода бегемота, тому що він не розуміє, яким повинен бути справжній друг. Я впевнена, що ми зможемо йому допомогти виправитися і стати надійним другом.
- Для цього давайте заселимо наш будинок друзів рисами характеру, які повинен мати друг, щоб він зрозумів свою помилку і  виправився.

2.3. Гра «Засели будинок». Робота в парах
У вас на партах лежать 2 віконечка. Подумайте разом із сусідом по парті і обговоріть, яку рису характеру необхідно заселити у будинок, щоб бегемот зміг змінитися.
(Діти працюють в парах і вибирають позитивну рису характеру).
Молодці!
Ми з вами бачимо, що якостей, які повинен мати справжній друг дуже багато. І бегемот зрозумів, що він має бути добрим, вірним, справедливим…
(На дошці вивішується частина тексту: Якостей, які повинен мати справжній друг, дуже багато. Він має бути - добрий, вірний, справедливий, правдивий, чуйний»)
2.4. Фізкультхвилинка
Час вже й відпочити.
Помирились сонце з хмарою
І тепер танцюють парою.
Ллється дощ і сонце світить,
Усміхаються їм діти.
Райдуга місток зробила –
Сонце з хмарою здружила.
Хай з них приклад беруть діти,
Треба дітям всім дружити.

2.5. «Чи добре мати друзів?»
А зараз давайте дамо відповідь на питання «Чи добре мати друзів?»
І знову дивимося фрагмент мультфільму
(Перегляд фрагменту мультфільму)

Отже, переглянувши мультфільм, ми з вами переконалися, що крокодил зрозумів, що треба мати друзів, які  завжди допоможуть у тяжку хвилину.

Пам’ятайте, що «Друзі пізнаються в біді. Вони завжди прийдуть на допомогу».
(Вчитель вивішує речення на дошці).

Погляньте, діти, коли ми відповідали на наші питання, то не тільки побудували будинок, а й текст.
Давайте пригадаємо, з яких частин складається текст.
Фундамент – це … (зачин).
Діти, знайдіть в цьому тексті зачин і зачитайте його.
(Діти знаходять зачин і зачитують його)
Основа – це … (Основна частина).

Дах – це … (кінцівка).

Нам ці знання необхідні, щоб не припуститися помилок при роботі з деформованим тестом.

2.6. Робота з деформованим текстом.
Робота в зошиті с.30, 1 завд.

- Прочитайте речення. Розмістіть їх  в такому порядку, щоб утворився текст.

- Яке речення буде зачином? (основною частиною?, кінцівкою?)

Зорова гімнастика
А зараз проведемо зорову гімнастику, щоб наші оченята трохи відпочили.

До тексту доберіть заголовок.
Давайте його запишемо (Діти записують заголовок)

Виправлений текст запишіть у зошити, але пам’ятайте, що кожна частина тексту пишеться з абзацу.

Перевірка виконаної роботи.
(Учень читає виправлений текст.)

Чи можна дівчаток назвати справжніми подружками і поясніть чому?


ІV. Підсумок уроку.
Я сподіваюсь, що після нашого уроку ви зрозуміли, хто є надійним другом і як з ними поводитися, бо маючи друзів, вважай, що ти володієш скарбами.

А зараз портфелик допоможе нам з’ясувати, чи справдилися ваші очікування від уроку.
1. Гра «Портфелик»
Діти витягують з портфеля початок речення і продовжують його.



Уроки розвитку мовлення

2 клас                                        УКРАЇНСЬКА МОВА

УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

Тема: Перші весняні квіти. Складання опису предмета

Мета: формувати компетентності: ключові (вміння вчитися – само організовуватися до навчально – пізнавальної діяльності; соціальна – підтримувати контакт з учнями та вчителем на уроці, виявляти зацікавленість у навчаннізагальнокультурна – зв’язно висловлюватися; здоров’язбережувальна – життєві навички, що сприяють соціальному здоров’ю та предметні: вчити дітей спостерігати за предметами, явищами; відчувати прекрасне, активізувати словник учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації перших весняних квітів, «словникова скарбничка»
Хід Уроку
1. Організація класу до уроку. Актуалізація знань учнів
1.1. Відгадування загадки


Вона прокинулась, умилась,
Зітхнула теплим паром,
Відразу квітами укрилась
Й травички ніжним шаром.


    (Земля весною)
1.2. Фронтальна бесіда
- Які ознаки весни ви помітили в природі?
(Весною пробуджується земля і вибухає різнокольоровими барвами. Трави, квіти чарівними килимами покривають степи, узлісся, схили гір. Разом з природою оновлюється душа і ніжним трепетом відгукується на зміни в навколишньому світі.)
-Чи можна весну вважати художницею? Чому?
-Які фарби найчастіше використовує веснонька?
-А чи бажаєте ви себе спробувати в ролі художників?
-Як ви гадаєте, що у нас слугуватиме фарбами?
-Правильно, слова.
-Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, що саме ми будемо малювати.
1.3. Відгадування загадок
 Він миленький, він біленький,
 Має ніженьку тоненьку.
 З ним легенько вітер грає,
 Все гойдає, розмовляє
   Сповіщає рідний край:
- Гей, весна прийшла! Стрічай!
 ( Підсніжник)
Я – перша квіточка весни,
Я – пролісковий цвіт.
Я пережив зимові сни
І знов родивсь на світ.
У мене очі голубі -
Такі, як неба синь.
Росту між кленів, між дубів,
Люблю і сонце й тінь.
   (М. Познанська. Пролісок)
Фіолетова, рожева, біла, синя квітка ця,
А яка вона духмяна, ароматна, запашна.
 ( Фіалка)
А хто розбризкав схилами
Під гомінке цвірінь
Цю жовту цвіть на килими,
Цю золоту іскрінь?
Лист голий із росинками,
Холодний, а насподі -
Покритий волосинками
І теплий.
- Про яку квітку йдеться у вірші? Послухайте кінцівку:
 То в народі
І стали мати – й-мачуха
Ці квіти називати:
Холодний верх - то «мачуха»,
А теплий спід – то «мати»
2. Оголошення теми і завдань уроку
- Як назвати одним словом відгадки? (Квіти)
- Це перші весняні квіти. Сьогодні ми навчимося описувати прекрасних вісників весни.
3. Опрацювання нового матеріалу
3.1. Демонстрація вчителем зразка опису
- Послухайте опис однієї з перших весняних квіточок - фіалки.
Ніжні фіолетового кольору квітки піднімаються на тоненьких стебельцях, наче прислухаються до весняних звуків лісу. Серединка квіточки схожа на крихітне очко, що вдивляється у лісову красу, а листки - на маленькі розгорнуті долоньки. За ніжну красу квітів, чарівний аромат фіалку дуже люблять люди.
- А зараз ми спробуємо описати мати-й-мачуху і пролісок.
3.2. Гра «Сортувальники»
- Я пропоную вам зіграти в гру «Сортувальники». Вам потрібно,користуючись словниковою скарбничкою, підібрати групу слів, які характеризують пролісок і другу групу, що описують мати-й-мачуху за планом:
1. Яке стебло?
2. Яка квітка?
3. Які листочки?
Словникова скарбничка.
Стебло тоненьке.
Стебло потовщене, негладке;
Квітка схожа на блакитну зірочку, складається із шести пелюсток.
Квітка схожа на маленький золотистий вогник.
Листки видовжені, яскраво – зеленого кольору.
Листки знизу вкриті білим пухом, тепленькі і лагідні, як мамині руки, а зверху гладенькі, холодні.
Коли в лісі зацвітають ці дивовижні квіти, здається, ніби клаптики блакитного неба впали на землю.
 Квітками і листям цієї рослини лікуються від кашлю.
3.3. Перевірка виконаного завдання. (Звіряють свої роботи з текстами, надрукованими на великих аркушах).
3.4. Завдання на вибір
- Запишіть опис квіточки, яка вам більше до вподоби, в зошити.
Перевірка робіт. (Учні обмінюються зошитами і здійснюють взаємоперевірку виконаних робіт).
Фізкультхвилинка


Ми квіточки чарівні
Розцвітаємо навесні,
До сонечка потягнулись
І росичкою умились,
Подивились вправо, вліво:
Ой! Яка земля красива!


- Квіти, які розквітають навесні першими, називають первоцвітами. А також первоцвітом весняним називають цю прекрасну квіточку (показ ілюстрації)
- На що схожі квіточки первоцвіту? (На маленькі дзвіночки)
- Яке стебельце? (Тоненьке бархатисте)
- Що можна сказати про листочки? (Листочки м’якенькі з ворсинками).
3.5. Розповідь учителя
 Легенда розповідає, що апостол Петро, дізнавшись, що хтось дістав підроблені ключі до раю, стривожився і випустив з рук зв’язку золотих ключів. Там, де вони впали, виросли жовті квіти, які щороку відкривають людям двері до теплої погоди.
3.6. Поетична хвилинка. (Читають підготовлені учні)
Ці квіточки ніжні, такі білосніжні,
Тоненькі, тендітні, ласкаві, привітні.
Послухай, як сріблом дзвенить голосок:
«Не треба, не треба зривати квіток.
Бо нас залишилося дуже мало,
Для нас справжнє лихо у світі настало.
До «Книги Червоної» нас записали.
Щоб ще в майбутньому ми розцвітали.
3.7. Перевірка сприймання
- Чи здогадались ви, про яку квіточку йде мова? (Про підсніжник).
- Назвіть ознаки, які характеризують цю квітку. (Квіточки ніжні, білосніжні, тоненькі, тендітні, ласкаві, привітні).
   Одна з легенд розповідає, що в той час, коли Єва і Адам були вигнані з раю, йшов сніг і Єва дуже змерзла. Щоб її зігріти, кілька сніжинок перетворились на квіти підсніжники.
- З яким проханням звертаються до людей підсніжники? (Не зривати їх).
   Квіти є окрасою нашої землі. Через свою красу вони і потерпають. Багато людей, не подумавши про наслідки, зривають їх у великій кількості, що може призвести до зникнення деяких видів на землі, що нанесе природі непоправну шкоду.
Квіти можуть передбачати погоду. Існує багато прикмет, пов’язаних з ними. Про деякі з них розкажуть ваші однокласники.
3.8. «Пошуковці доповідають»
«Проліски й підсніжники розкривають пелюстки на гарну погоду».
«Якщо мати–й-мачуха зацвіте в кінці березня або на початку квітня – потепліє».
«Масове цвітіння пролісків - на помірну погоду влітку».
«Розкрита квітка фіалки – буде гарна погода».
4.Підсумок уроку
4.1. Робота в парах
- Поставте запитання один одному, що стосуються теми сьогоднішнього уроку.
4.2. Бесіда
- Хто бажає поставити питання перед класом?
- Які ви знаєте первоцвіти? Ми назвали лишень деякі з них. Їх є багато: ряст,сон, медунка, зірочки жовті та інші. Сподіваюсь, що у вас виникло бажання більше дізнатись про ці прекрасні витвори природи, що ви будете спостережливими і дбайливими господарями нашої землі.


Виховна робота

Урок Мужності

П’Є ЖУРАВКА ВОДУ
(до Дня Пам’яті 8 Травня)

Мета: виховувати в учнів повагу до героїчних подвигів співвітчизників,
ушанувати пам'ять тих, хто загинув у роки Великої Вітчизняної війни; показати всю жорстокість, з якою був нищений наш народ; формувати патріотичні почуття гордості за старше покоління; сприяти пробудженню бажання вивчати історію своєї держави, берегти її традиції, уболівати за майбутнє країни.
Хід заходу
 Ведуча. Щороку в травні ми відзначаємо День Пам’яті. Дорогою ціною заплатив український народ за своє визволення у найстрашніший за всю світову історію війні 1941-1945 рр. Наслідком кривавої бійні стали мільйони вдів, яких у народі називають журавками, сиріт. Вдовина доля особ­ливо пекуча. Довіку не притамувати горя жінки, яка не дочекалася з війни сина чи чоловіка. Чому недолі наші вдови випили до дна?
1-й учень.
Ніхто не забутий, на попіл ніхто не згорів.
Солдатські портрети на вишитих крилах пливуть,
І доки є пам’ять в людей, і живуть матері -
Доньки й сини, що спіткнулись об кулі, живуть.
2-й учень.
Вони не повернулися з війни. Мені привиділось, немов живії.
Які не повернулися з боїв, Не полягли, а залишились жити,
Перетворившись у білих журавлів.
3-й учень.
Стоять, замислившись, тополі. Бійців нагадують мені
Отих, полеглих в травах, полі, В кривавих січах на війні.
Не тільки зграйно журавлями В небесній синеві летять -
Вони в гаях, поміж полями, В степах тополями стоять,
Торкнутись силяться зеніту... Немов з легенд, мов живі,
Вони, здається, всього світу, Усього людства вартові.
4-й учень.
Чистого неба зірниця в кожне вікно заглядає,
Мирного лану пшениця пісню вечірню гойдає.
В наші серця прилітають луни далекого грому.
Солдати в степу спочивають, які не повернулись додому.
Мало зозулі кували тим юнакам перед боєм,
Світ від чуми врятувати, нас захистили собою.
Схиляємо голови низько, щоб шану героям-солдатам віддать
На вічних постах стоять обеліски, в полях обеліски стоять.
         1-й учень. Обеліски, пам'ятники... Скільки їх? Але чому немає пам’ятника матері, що досі чекає з війни сина, вдовам - жінкам високої краси вірності. Які виконали останній заповіт чо­ловіків - вивели в люди дітей. Саме вони, затаму­вавши горе, біль відбудували зруйноване, вихову­вали своїх дітей - продовження роду.
Ведуча. А було тепло, літо, тихі та спокійні ночі, слова кохання, народжувалися діти, виши­вались рушники, гартувалась доля.
2-й учень.
3-й учень.
Я тягнусь до вуст твоїх вустами. Як до сонця тягнеться трава
І гублю в ранковому тумані, Наче квіти, ніжнії слова.
 І ніхто, ніхто тих слів не знає, Ніби в світі тільки я і ти,
І зоря схилилася над нами, Щоб ясніш коханню посвітить.
4-й учень. Як хороше бути молодими. День ясний, сонячний... Але що це за грім? Що це за гроза? Що вона віщує?  Ой, людоньки, біда! Війна! Війна!!!
(«Священная война» ).
 Прощавайте, сини і чоловік.
 Ведуча. їхали вони на фронт із вірою у швид­ку перемогу. А ворог насувався, захоплював ще більше території. З сумом, стогоном та плачем летіли на фронт листи від матерів, коханих. І в короткі  хвилини  затишку  їх  читали  стомлені солдати.
2-й учень.
Лист, звичайно, від мами. Обстріл - жорстокий завжди.
Не чекав я небесної манни, Як чекав я твої листи.
Снаряди свистять нещадно. Може, здається, так і є
Ну-мо місяць допоможе Лист прочитати мені.
Тут в цих рядках і поміж ними Палить сильніше вогню:
Ти ж один у мене син, Ти ж один у мене син, Ти ж один у мене!
3-й учень.
Кому тут до цього є справа, Снаряди, свист, завиття.
Піхота на кулемети, дзоти Знову піде в майбуття.
Я без читання знаю - так вже потрібно буть
Тривога - рана навскрізь, В цих листах без слів,
Тут в цих рядках і поміж ними Палить сильніше вогню:
Ти ж один у мене син, Ти ж один у мене!
Ти ж один у мене син, Ти ж один у мене!
Учениця.
Прощай, земля сира, і кулі з пітьми.
Вони ж не розбирають - чи один у матері ти.
Тут в цих рядках і поміж ними Палить сильніше вогню:
Ти ж один у мене син, Ти ж один у мене!
Ти ж один у мене син! Ти ж один у мене!
Ведуча. Вся територія України була захоплена ворогом. Відлунням докочувались звістки про бої на фронтах. Матері чули про подвиги своїх синів з усних переказів, із партизанських листівок, повідомлень Інформбюро.
Листи не йшли. Про рідних складалися вірші та пісні, які лунали в хвилини затишку бойових дій, ці пісні підтримували солдат. (Вірш К. Симонова «Жди меня»). (Пісня  «Вье'тся  в  тихой  печурке  огонь», «Огонек», «Темная ночь», «Катюша», «Смуглянка»).
Ведуча. Глибокі рани завдала війна. У 1973-1976 рр. за парти в Україні не сіли сотні ти­сяч першокласників. Вони не народилися, бо ті, хто мав стати дідусями, батьками загинули на війні зовсім юними.
4-й учень.
Схилилось зажурено жито, тамуючи біль в колосках,
І тануло-тануло літо у батьківських добрих очах.
Осколком останнім атака під серце йому запекла,
Не скоро по нім будуть плакати в хатині, що скраю села.
По синій, зимовій дорозі Крізь плетиво стомлених днів
Ще будуть стрічать листоношу, Чекатимуть звісток з війни.
Бо жінка не вірила смерті, Зімкнувши уперто вуста.
Листи, пожовтіли в конвертах, На скронях біліють літа
1-й учень.
Вийшла в степ широкий мати посивіла, Виплакала очі від журби вона.
Біля квітів мати стала, заніміла І згадалась знову матері війна.
І почула голос сина над житами, То зітхала мати, то вогонь палав:
«Я прийшов до тебе, я вернувся, мамо, Я своєю смертю смерті потоптав.
На моїй могилі нині квітів море, Ти в думках до мене линеш з далини,
І твоє невтішне материнське горе, То прокляття вічне пам'яті війни».
(Звучить пісня «П'є журавка воду»).
Ведуча. Скільки долей зламала війна. Гірка до­ля дісталась і дочкам, красуням-дівчатам, які стали дешевою робочою силою. Не всі вони повер­нулись додому такими ж молодими, якими їх до­ля закинула у далеку Німеччину.
Учениця.
Лист з чужини
Не побивайся, матінко, за мною, Твій син-герой згорів у боротьбі. Не плач, старенька, над похилим тином, Не плакати, гордитися тобі. Гордися сином, мама сива, Селянка з українського села,
Гордися, ти народові зростила Такого сина - мужнього орла.
 «Реквієм»
Пам'ятайте! Через віки, через роки! Пам'ятайте!
Про тих, що вже не прийде ніколи. Пам'ятайте, не плачте! Стримайте стогони гіркі. Пам'ять загиблих бережіть свято, Вічно бережіть. Люди, поки серця ваші б'ються. Пам'ятайте!
Якою ціною дісталося щастя, Просимо вас, пам'ятайте! Дітям своїм розкажіть про них, Щоб пам'ятали.
Вбийте війну, прокляніть війну!
Люди землі,Мрію пронесіть через роки І життям нагадуйте Про тих, хто вже не прийде ніколи,

Заклинаю - пам'ятайте!!!

«Інтернет –небезпека сьогодення»

«Інтернет –небезпека сьогодення»
Ішова Вікторія Олександрівна,
вчитель початкових класів,
Комунальний заклад «НВО №33
«Загальноосвітня школа І –ІІІ ст.,
дошкільний навчальний заклад
Кіровоградської міської ради
Кіровоградської області

      Кількість користувачів мобільних телефонів та інтернету щодня невпинно збільшується. Більшою їхньою частиною є молодь. Особливу небезпеку незахищений інформаційний простір приховує для дітей. Інтернет може містити інформацію агресивного чи соціально небезпечного змісту. А надання переваги віртуальному світу перед реальним справляє негативний вплив на психіку і здоров’я дитини та може погіршити не тільки зір, поставу та сон, але й викликати тривожність, дратівливість, соціальну дезадаптованість і узалежнену поведінку. Для когось інтернет може бути єдиним джерелом спілкування, але слід враховувати те, що віртуальна реальність ніколи не замінить гармонійних взаємин і повноцінного спілкування між людьми.
     Наше завдання як дорослих і батьків - навчити дітей використовувати інтернет правильно. Так само, як ми вчимо дітей безпеки в реальному житті - на вулиці та дорозі, нам необхідно навчити їх безпечній поведінці у віртуальному житті - в інтернеті. 
     Обговорення проблеми почалося порівняно недавно. У 1994 році Кімберлі Янг, американський психолог з Пітсбургського університету, помістила на web-сайт спеціальний опитувальник. Незабаром вона одержала майже 500 відповідей, з яких близько 400 були відправлені, відповідно до обраного критерію, Інтернет-залежними користувачами. К. Янг – один з найвідоміших експертів у цій області. Вона написала книгу "Піймані в мережу" та організувала центр психологічної допомоги тим, які страждають від Інтернет-залежності. [2, с.7-8].
          Інтернет-технології стали природною частиною життя дітей і сучасної молоді. Невміння працювати з комп’ютером і орієнтуватися в інтернет-про- сторі в сучасному суспільстві можна порівняти з невмінням писати й читати. Комп'ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку. У кіберпросторі існує велика кількість спеціальних сайтів, адресованих дітям різного віку. Самостійне пізнання інформаційного світу дозволяє розширити коло інтересів дитини і сприяє її додатковій освіті, спонукає до кмітливості, привчає до самостійного розв'язання задач. Всесвітня мережа також задовольняє потребу підлітків у лідерстві. Діти, які добре знають комп'ютер та інтернет більш адекватно оцінюють свої здібності та можливості, вони більш цілеспрямовані та кмітливі. Щоб повноцінно орієнтуватись у віртуальному просторі дитині треба вчитися структурувати великі потоки інформації, дотримуючись основних правил безпеки в мережі [1, с.12-15].
Чим приваблює Інтернет дітей і підлітків?
Різноманітне спілкування.
Утамування інформаційного голоду.
Пошук нових форм самовираження.
Анонімність і віртуальна свобода 
Відчуття спільності та приналежності до групи.
    Навчальні, розвиваючі та розважальні інтернет-ресурси орієнтовані на дітей будь-якого віку. За їх допомогою діти в цікавій ігровій формі засвоюють основи письма та лічби, вчаться малювати та моделювати, привчаються до самостійної роботи і складають уявлення про навколишній світ. Розв’язання цікавих задач формує у дошкільників навички навчальної діяльності. До завдань розвиваючих програм та ігор входить також удосконалення пам’яті, уваги, мислення, логіки, спостережливості, тренування швидкості реакції та ін. Існує багато ігор, що водночас мають виховну і освітню основу та здатні викликати інтерес дітей шкільного віку до економіки, соціології, історії, літератури. Інтерактивні ігри на кшталт «розфарбуй сам» містять коментарі, що пояснюють і спрямовують дії дитини. Працюючи з такими програмами, дитина має можливість оцінювати, доопрацьовувати і виправляти результати власної праці. Логічні ігри розвивають мислення і просторову уяву, можливість дитині вчитися розпізнавати та запам’ятовувати різноманітні геометричні фігури й кольори). Діти дошкільного і шкільного віку із задоволенням проходять етапи навчальної гри знову і знову. Численні повторення сприяють кращому засвоєнню навчального матеріалу та стимулюють до самостійного пошуку найбільш ефективних шляхів вирішення поставлених задач. Мережеві освітні ресурси для підлітків допомагають прискорити й оптимізувати процес навчання, підвищують якість навчання завдяки максимальній структурованості та цікавій формі викладення навчального матеріалу. Діти засвоюють нові цифрові технології та вчаться вільно орієнтуватися в інформаційному просторі.
     Отже, сучасний підхід дозволяє підвищити якість і швидкість усвідомлення, розуміння та запам’ятовування навчального матеріалу [3, с. 76-81] 
Інтернт загрози для дітей
   Діти, як найбільш активна й допитлива аудиторія, часто першими знайомляться з новими технологіями, такими як інтернет, випереджаючи в технічній освіченості батьків. У цьому є позитивний бік: підвищення рівня ерудиції, формування навичок спілкування з людьми.
    Але є й негативний: відсутність життєвого досвіду, як правило, підвищує ризик
- зіткнутися з онлайн- загрозами:
- онлайн- насилля;
- шахрайство;
- порнографія;
- отримання особистої інформації метою злочинного використання
76%батьків не знають, які сайти відвідують їхні діти. а ви знаєте?
Тривожна статистика:
понад 28% опитаних дітей готові надіслати свої фотокартки незнайомцям у Мережі.;
17% без вагань повідомляють інформацію про себе і свою родину – адресу, професію, графік роботи батьків,
наявність цінних речей у домі…
   Навіщо незнайомцям така інформація, діти, як правило, не замислюються.
22%дітей періодично потрапляють на сайти для дорослих.
28%дітей,побачивши в Інтернеті рекламу алкоголю або тютюну, хоча б один раз спробували їх купити,
а 11%− спробували купувати наркотики.
близько 14% опитаних час від часу відправляють платні SMS за бонуси в онлайн-іграх і лише деякі звертають увагу на вартість послуги.
  Дослідження «Київстар» також виявило: 87% батьків вважають, що саме вони повинні навчати дітей правилам безпеки користування інтернетом. Однак лише у 18% випадків дорослі перевіряють, які сайти відвідує дитина. Причини різні – хтось не знає, які ресурси можуть бути небезпечними, а хтось не вміє користуватися журналом відвідування сайтів. Третина батьків (32%) – стурбовані тим, що у дитини погіршується зір від роботи з комп’ютером, тому зазвичай обмежують дитині час користування Мережею. Тільки 11% батьків знають про такі онлайн-загрози, як «дорослий» контент, азартні ігри, онлайн- насилля, кіберзлочинність.
  За статистикою:
1.     Школярів цікавлять такі ресурси Мережі, як YouTube, Google и Facebook, Wikipedia, eBay и MySpace, а також фан-сайти.
2.     Хлопчики легше сприймають інформацію, що несуть зображення, а дівчата надають перевагу текстам.
3.     Для дівчаток найбільша складність – це навігація сайтів і особливості користування ресурсами інтернет.
4.     Хлопчики швидше орієнтуються в ресурсах сайтів і в навігації.
5.     Дівчата під час роботи з комп’ютером звертаються за допомогою до дорослих, а хлопчики намагаються самостійно розібратися у проблемі та знайти її розв’язання.
6.     Хлопчики віддають перевагу інтернет-магазинам, іграм і «дорослим» ресурсам, а дівчата – музичним сайтам, розважальним ресурсам і сайтам, присвяченим відомим особистостям.
До соціальних мереж хлопчики і дівчата виявляють однаковий інтерес. Хлопчики частіше за дівчат відвідують порнографічні сайти і сайти з еротичним змістом [4, с. 36-43].
П’ять основних правил онлайн – поведінки
1. Усвідомити важливість захисту своєї та чужої приватної інформації та не розповсюджувати конфіденційну інформацію у мережі; 
2. Поводитися в інтернеті так само, як у реальному житті, зокрема, слідувати етичним нормам та правилам; 
3. Не надто довіряти незнайомим людям у Мережі - віртуальний співрозмовник може видавати себе за іншого;
4.Пам’ятати, що віртуальні покупки коштують реальних грошей;
5. Звертатися за порадою до батьків у будь-якій неоднозначній або незрозумілій ситуації.
Головні ознаки початку залежності:
— небажання залишити роботу або гру на комп'ютері;
—роздратування через вимушені відво­лікання;
— нездатність або небажання сплану­вати заздалегідь кінець роботи або гри на комп'ютері;
—надмірні грошові витрати на постійне оновлення програмового забезпечення та пристроїв комп'ютера;
— забування про домашні справи, на­вчання, домовленості, зустрічі тощо упро­довж роботи або гри на комп'ютері;
—  нехтування власним здоров'ям, гігієною й сном на користь спілкування з комп'ютером;
— готовність задовольнятися нерегу­лярним, випадковим харчуванням, не за­лишаючи комп'ютера;
— відчуття емоційного піднесення під час роботи або гри на комп'ютері;
— зловживання кавою та іншими пси­хостимуляторами;
— обговорення комп'ютерної тематики з усіма, хто хоча б трохи розуміється на цьо­му.
    Отже, на сьогоднішній день Інтернет-залежність не визнається особливим захворюванням. Не існує психологічного чи психіатричного діагнозу: «Інтернет-залежність». У порівнянні із залежностями від алкоголю і наркотиків, залежність від Інтернету в меншій мірі шкодить здоров'ю людини, не руйнує його мозок, і, здавалося б, достатня безпечна. Але іноді надмірне захоплення Інтернетом дійсно стає причиною серйозних проблем серед яких є: неможливість особистості продуктивно функціонувати в реальному житті; втрата соціального статусу; наявність сімейних проблем; знецінення взаємин, що мають місце за межами медіа простору; хронічна втома; девіантна та делінквентна поведінка, й навіть суїцидальні прояви. На мій погляд, для того, щоб запобігти більшості з негативних ефектів, необхідно проводити планомірну та послідовну підготовку підлітків до оволодіння новим світом та інформаційною культурою Інтернету. Все сказане змушує задуматися , адже від того чим займається підліток у вільний час, як організовує своє дозвілля , залежить подальше формування його особистісних якостей, потреб, ціннісних орієнтацій , світоглядних установок, а в цілому зумовлює його положення в суспільстві.

Перелік використаних джерел

1. Бурова В.В. Социально-психологические аспекты Интернет-зависимости. – М., 2001.

2. Войскунский А.Е. Зависимость от Интернета: актуальная проблема // Мир Интернета. – М., 2000. – №3. – С. 76 – 81.

3. Войскунский А.Е. Психологические исследования феномена Интернет-аддикции. – М., 2000. – 150 с.

4. Янг К. С. Діагноз – Інтернет-залежність // Мир Інтернета. – М., 2000. – № 2.